с. Дубляни

Демидівського району

Рівненської облfсті

 

Племена, що населяли цей край, відносяться до трипільської культури, про що свідчать численні знахідки археологічних експертиз.

Назва села Дубляни походить від того часу, коли на цій місцевості росло багато дубів.

Першими згадками про село слід вважати десь у 1493 році, в акті в 1545 року в описі Луцького замку.

Краєзнавчий словник професора О. Цинкаловського "Стара Волинь та Волинське Полісся " містить інформацію, що Лішня (в документах Лєшня, Лєнска, Ленчна) у 1570 році разом з Дублянами належало до землянина Миколи Палуцького.У 1583 році село було власністю Василя Хринницького і частково Гашинського. 1570 рік – це згадка про вже існуюче поселення, що було започатковане на території, що мала градобудівні традиції ще з доби Києво-Руської держави.

У відповідності з адміністративним поділом Російської імперії село Дубляни на початку ХХ століття входило до складу Волинської губернії з центром у м. Житомир Дубляни входили до Дубенського повіту.

На території Дублян було дві православні церкви: Михайлівська збудована у 1800 році, та Миколаївська збудована у 1849 році.

Побудована у 1849 році, храм має п’ять куполів, які освітлюють великий внутрішній простір величної споруди. Фасади храму мають декоративне оздоблення, що робить його неповторним з архітектурної точки зору, особливо є цікавими є портали над входами з північного, західного та південного боків.

Одним із відомих особистостей села Дубляни є Віктор Степанюк народився в с. Дубляни Демидівського району Рівненської області. Навчався в Дублянській початковій школі, а згодом в Демидівській середній школі. 1979 закінчив школу, працював в Рівному. Написав збірки віршів «Маленький Я» та «Поцілунок на склі».

Майстер декоративно-прикладного мистецтва с. Дубляни – Масюк Андрій Миколайович – майстер по роботі з деревом. Виготовляє приклади до рушниць, карабінів, картини з пейзажами, шкатулки, люльки, годинники, підсвічники, обрамлює в дерев’яна оправи дзеркала, виготовляє підставки під вазони та мисливські трофеї.

Населення – 779

Дворів – 221

Площа – 7,6 км²

Відстань до районного центру – 3 км.

У селі функціонують: публічна бібліотека та Дублянське лісництво ДП (Млинівський лісгосп).

 

Велична п’ятиглава Дублянська Миколаївська церква – пам’ятка архітектури

 

 

З півночі до Демидівки впритул примикає село з красивою назвою - Дубляни. Вочевидь, раніше ці краї славились дубовими гаями. Саме в цьому селі знаходиться велична п'ятиглава Дублянська Миколаївська церква, що побудована у 1848 році. Свято – Миколаївська церква – пам’ятка архітектури місцевого значення.

Як стверджують перекази, цій церкві вознестися у 1848 році  допоміг щасливий випадок. Річ у тім, що прихожани міста Дубно написали “прошеніє” на ім’я царя Олександра ІІ допомогти у будівництві місцевої святині. Однак, готуючи документи, писарі, вочевидь, поставили замість Дубна Дубляни. З казни було виділено певну суму. Коли дубенчани похопилися, гроші вже почали використовувати за призначенням.